Nemrég felröppent a közösségi hálón egy videó szarvasmarhákról, amik szinte kutyaszerepben tündökölve mutattak kötődést gazdájukhoz. Vajon a tehenek képesek kötődni az emberekhez? Ennek jártunk most utána!
A közönséges szarvasmarhát 10.000 évvel ezelőtt háziasították Anatóliában és a Közel-Keleten. A mai európai típusú szarvasmarhák körülbelül 80 tehéntől származnak. A szelídebb egyedek tenyésztése mellett az idők folyamán fontossá vált a jó hozam is. A szarvasmarha tartása mára rendkívül elterjedt világszerte. 2021-ben több, mint 192 országban tartottak szarvasmarhát, és az átlagos állomány nagyság meghaladta az 1,5 milliárdot.
2021-es állományaik alapján Brazília, India, az Egyesült Államok, Etiópia és Kína a legjelentősebb szarvasmarha tenyésztő nemzetek a világon. 2021-ben a világ szarvasmarha állományának a 14%-a Brazíliában volt.
Ennyi idő alatt nem is csoda, hogy az emberek és a szarvasmarhák között kialakult egyfajta kapcsolat. Megfigyelték, hogy megfelelő tartási körülmények között a szarvasmarhák képesek szinte „kutyaként” viselkedni. Vagyis a kutyákhoz hasonlóan ők is képessé váltak bizonyos viselkedésminták elsajátítására, és elkezdtek kötődni gazdáikhoz.
Akik szarvasmarha tartással foglalkoznak, azoknak bizonyára tudják, hogy a szarvasmarhák érzelmi képességei összetettek. Ahogy más állatok esetében is, úgy a szarvasmarhák viselkedésének megfigyelése is segítséget nyújt egészségi állapotuk feltérképezésében.
A szarvasmarhák testtartásukban, tekintetükben („arckifejezésükkel”), és a hangadásukban is ki tudják mutatni érzelmeiket (félelem, stressz, vagy jó közérzet). Társas lények, képesek erős szociális kötődéseket kialakítani egymással, olykor a gazdáikkal is. A csorda dinamikája és a hierarchia fontos szerepet játszik a szarvasmarhák életében és szocializációjában. Tudnak tanulni az élményeikből, és alkalmazkodni a környezetükhöz. A pozitív megerősítés, hasonlóan más állatok neveléséhez, a szarvasmarhák esetében is segíthet a kívánt viselkedés ösztönzésében. Jó memóriájuk van, és emlékeznek bizonyos emberekre, helyekre vagy tárgyakra, amikkel korábban már találkoztak. Egyes kutatások szerint a szarvasmarhák felismerik és reagálnak szarvasmarha társaik érzelmeire. Ezen kívül van probléma megoldó képességük és új megoldásokat is tudnak találni különböző helyzetekben.
A szarvasmarhák érzelmeinek megértése a tenyésztés során elősegítheti az állatok jólétének megfelelő kialakítását és a termelékenység növelését.
Ha az állatoknak
biztosak lehetünk abban, hogy állataink jóléte érdekében a lehető legtöbbet megtettük.
A szarvasmarha kommunikációs jeleinek értelmezése
A szarvasmarhák talán legkönnyebben felismerhető jelzései a hangok, amikkel különböző érzelmeket és állapotokat fejeznek ki. Ezeken kívül még számos jelzéssel kommunikálnak, így némi megfigyelés útján könnyen felismerhető, hogy éppen stresszesek-e, vagy boldogok.
Ha egy szarvasmarha stresszes, vagy fél, magas, hosszú bőgéssel, feszült, merev testtartással, tágult pupillákkal jelzi ezt.
Az olyan kisebb hangok, mint a nyögés vagy morgás, gyakran kényelmetlenséget vagy elégedetlenséget jeleznek.
Ha farkát csóválja, érdemes megfigyelni, mennyire intenzíven teszi. Így hessegeti el ugyanis magáról a zavaró legyeket és szúnyogokat, de így mutatja ki örömét, elégedettségét is. Mindemellett képesek a macska dorombolásához hasonló hangot is kiadni, ilyenkor azt jelzik, hogy valami jól esik nekik. A nyalogatás egy barátságos, gondoskodó gesztus, amely a kötődést és a bizalmat fejezi ki.
A fejjel történő bökdösés a dominancia vagy agresszió jele lehet.
Mindezek mellett talán a legfontosabb az étkezési és pihenési szokások változása, amik a leginkább tükrözik az állat jólétét, vagy annak hiányát. Egy beteg szarvasmarha a szokásaihoz képest étvágytalan és kevésbé aktív. Ilyen esetben mindig érdemes állatorvost hívni hozzá.
A szarvasmarha jóléte és termelékenysége szorosan összefügg. Egy egészséges, megfelelően kialakított és rendezetten tartott istálló csökkenti a betegségek kockázatát és erősíti az immunrendszert. Ez kétségtelenül javítja a termelékenységet. A stressz csökkentése nem csak az állatok növekedését és tejtermelését javítja! Kevesebb viselkedési problémát és megbetegedést is eredményez, ami sok orvosi ellátást, gyógyszeres kezelést, időt és pénzt takarít meg. A megfelelő táplálkozás hozzájárul az állatok optimális növekedéséhez, fejlődéséhez, és az immunrendszer működéséhez.
A jó jólét növeli a sikeres szaporodás esélyét, és egészségesebb, termelékenyebb utódokat eredményez. A jólét tehát javíthatja a hús és a tej minőségét, növeli a termékek piaci értékét. Ez a pozitív összefüggés pedig végsősoron elősegíti a fenntartható és etikus állattartást.
A szarvasmarha jólétének kialakításában és fenntartásában kulcsfontosságú szerepet tölt be a stressz csökkentése.
A stressz csökkentése érdekében az alábbiakat tehetjük:
A gazda és a szarvasmarha közötti egészséges kapcsolat kialakítása érdekében a gazdának időt kell szánnia az állatok megismerésére és megértésére. Ahogy fentebb is írtuk, fontos a nyugodt környezet és a türelmes hozzáállás, kerülve a hirtelen mozgásokat és a hangos zajokat. A rendszeres interakció és a pozitív megerősítés, mint például a dicséret, jutalom vagy a simogatás, elősegítheti a bizalmi kapcsolat kialakulását. A gazdának gondoskodnia kell az állatok és az istállók megfelelő gondozásáról, tisztántartásáról, a megfelelő takarmányozásról és egészségügyi ellátásról is. Ha a szarvasmarhák biztonságban érzik magukat, a maguk módján, megfelelő hozammal meg is hálálják a sok törődést.
Mindent összevetve tény, ami tény: egyes tehenek valóban képesek kötődni gazdáikhoz. Nem csalás, nem ámítás, az alább videó is ezt támasztja alá:
@thegentlebarn The last one always surprises people! ❤️ Here are 5 signs we look for to make sure the rescued cows at our animal sanctuaries are happy, healthy & fulfilled #happycows #rescuecows #farmanimalsanctuary ♬ Turning Page (Instrumental) - Sleeping At Last
Érdekesnek találta cikkünket? Olvasson még több érdekességet nálunk!